Poniższy artykuł pokrótce przedstawi jak wygląda proces tworzenia ankiety w serwisie Webankieta.pl, opowie trochę o możliwościach serwisu oraz da obraz tego, gdzie znajdują się poszczególne opcję i za co odpowiadają.

Jak poruszać się po koncie?

Na poniższym obrazku został zaprezentowany interfejs Twojego konta, który posiada sześć głównych zakładek z których każda odpowiada za inny etap Twojego badania:

  • Tworzenie – czyli tworzenie ankiety, ustawienia logiki, sortowanie
  • Wygląd – czyli wybór kolorystyki i logotypu kwestionariusza
  • Ustawienia – czyli wszystkie ustawienia ankiety
  • Zbieranie – czyli pobranie linku do ankiety i różne możliwości jego dystrybucji
  • Wyniki – czyli zakładka w której znajdziesz wyniki i która pozwala na ich analizę. By przeprowadzić badanie, musisz przejść każdą z powyższych sekcji. Jak to zrobić, opisujemy poniżej.
  • Raporty – czyli miejsce, w którym możesz stworzyć spersonalizowany raport z przeprowadzanego badania.

Zaczynamy od dodawania pytań

Możliwości, które pojawią się w tej sekcji dotyczą tworzenia i edycji kwestionariusza Twojej ankiety.

Tworzenie samej treści ankiety odbywa się na poziomie zakładki „Twórz”. Szczegółowe informację na temat dostępnych rodzajów i szablonów pytań oraz samego etapu ich tworzenia znajdują się  w poradniku  „Dodawanie pytań”.

Wygląd ankiety

W kolejnym kroku możesz spersonalizować wygląd swojej ankiety, tak aby całkowicie oddawała charakter Twojej organizacji – wstawisz logo, ustawisz kolor czcionek, a nawet jej tło. Jak to zrobić przeczytasz w naszym artykule pt. „Własny logotyp i kolory kwestionariusza”

Ustawienia ankiety

Mając gotowy kwestionariusz przechodzimy do kolejnej opcji „Ustawienia ankiety”, dzięki której określisz m.in.  kto będzie miał dostęp do Twojej ankiety oraz  opcje respondenta po zakończeniu wypełniania ankiety.

Jeżeli Twoje badanie wymaga reprezentatywnie dobranej grupy respondentów dzięki opcji „kwoty” oraz instrukcji zamieszczonej pod tym adresem nie będzie to stanowiło dla Ciebie problemu.

Po zakończeniu tworzenia ankiety warto sprawdzić, jak będzie wyglądała w oczach respondenta . Opcja „Testowego wypełnienia” została stworzona właśnie po to.  Możesz wypełniać bez obaw, bo Twoje wypełnienie nie zostanie dodane do wyników zbiorczych.

A jeśli chcesz sobie pomóc przez zbieranie wyników w sposób tradycyjny, papierowy lub potrzebujesz zarchiwizować kwestionariusz , opcja „Wydruku kwestionariusza”  pozwoli Ci na eksport ankiety do programu WORD w efekcie czego wydrukujesz swój kwestionariusz.

Zbieranie wyników

Po zakończeniu tworzenia ankiety, przechodzimy do zakładki Zbieraj, która odpowiada za kwestie związane z dystrybucją ankiety.

Przycisk do uruchomienia ankiety i link do niej znajduje się w zakładce „Link do ankiety”. Dodatkowo w tym miejscu możesz edytować swój link na bardziej przyjazny, zawierając go w jednej z pięciu dostępnych domen. Możliwości Webankiety pozwolą Ci również na umieszczenie ankiety w domenie Twojej firmy – szczegółowych informacji na ten temat dowiesz się z artykułu Ankieta w domenie Twojej firmy.

„Wysyłka na e-mail” to sekcja dzięki, której ankieta trafi na adresy mailowe naszych respondentów. Co więcej Webankieta pozwoli Ci na wysłanie wiadomości z Twojego adresu mailowego – jak to zrobić przeczytasz w tym artykule.

Zakładka Strona www pozwoli Ci na zamieszczenie ankiety na własnej stronie internetowej.

Na końcu analizujemy odpowiedzi

Sekcja odpowiada za prezentację i analizę zgromadzonych wyników w Twojej ankiecie.

W zakładce Wyniki zbiorcze znajdziesz podsumowanie wszystkich zebranych odpowiedzi. Wyniki widoczne są zarówno w ujęciu ilościowych jak i procentowym. Pamiętaj, że nie musisz czekać na zakończenie badania, by zobaczyć odpowiedzi. Już po pierwszym wypełnieniu ankiety przez respondenta, pojawią się wyniki.

Czy udało Ci się znaleźć odpowiedź na swoje pytanie?