Jeżeli Twój widget się nie wyświetla na stronie - a powinien - należy prześledzić, czy na pewno instalacja kodu i konfiguracja widgetu przebiegły poprawnie.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na to, aby dotrzeć do przyczyny braku wyświetlania się widgetu

Wyczyść ciastka

Najczęstszą przyczyną nie wyświetlania się widgetu jest fakt, że widget został już wcześniej wypełniony na przeglądarce, lub wyczerpał się limit wyświetlania widgetu na użytkownika (capping).

Niezależnie od przyczyny najszybszy sposobem sprawdzenia czy to ten powód jest wyczyszczenie ciastek w przeglądarce dla Twojej strony.

Możesz to zrobić z poziomu konsoli developerskiej lub z poziomu ustawień przeglądarki. Tutaj sposoby się różnią, najlepiej "zapytać Google" jak się to robi w Twojej przeglądarce: jak wyczyścić ciasteczka w przeglądarce.


Czy Twoja strona działa na protokole https?

Jeżeli Twoja strona działa na protokole http, zamiast na bezpiecznym protokole https, to może to być kolejna przyczyna problemu.

Niektóre ustawienia bezpieczeństwa przeglądarek nie pozwolą na załadowanie zewnętrznej zawartości (a taką zawartością jest biblioteka widgetu), jeżeli nie pochodzi z bezpiecznego źródła).


Sprawdź czy biblioteka ładuje się na stronie

Aby się upewnić, czy biblioteka ląduje się poprawnie, należy otworzyć konsolę deweloperską (różni się w zależności od przeglądarki) i w zakładce sieć sprawdzić, czy załadowany został skrypt script.min.js z domeny https://cloud.webankieta.pl

Dokładną ścieżka do pliku to :

https://cloud.webankieta.pl/scripts/widget/script.min.js#id=2vos

gdzie 2vos to Unikalny Identyfikator Twojego konta na platformie Webankieta.

Jeżeli skrypt został załadowany na Twojej stronie po wywołaniu kodu superWidget w konsoli JavaScript powinnna się pojawić deklaracja obiektu superWidget.


Sprawdź czy wysyłane jest zapytanie do serwera o dostępne widgety

Po tym jak upewnisz się, że biblioteka ląduje się poprawnie poszukaj w konsoli odwołania do pliku widget.php na serwerze https://cloud.webankieta.pl.

Przykładowe odwołanie do serwera to: https://cloud.webankieta.pl/widget.php?id=2vos&url=http%3A%2F%2Ftwoja-storna.pl%2Ftest.html&time=0&count=1&filled=635592

gdzie widać, jak przekazywane są informacje o tym na jakiej stronie znajduje się użytkownik.

Poniższy przykład obrazuje sytuację w której skrypt widget.php zwraca definicję widgetu do wyświetlenia.

Dalsze postępowanie

Jeżeli pomimo otrzymanej konfiguracji widgetu ten się nadal nie wyświetla sprawdź poprawność zdefiniowanych reguł wyświetlania oraz warunki ich spełnienia.

W przypadku poniższych reguł decyzja o tym czy i kiedy wyświetlić widget podejmowana jest na poziomie przeglądarki. Dlatego nawet jeżeli skrypt widget.php zwróci odpowiednią konfigurację, dodatkowo muszą zostać spełnione warunki po stronie przeglądarki.


Na tym przykładzie skrypt widget.php nie serwuje żadnego widgetu. W tej sytuacji żaden widget się nie wyświetli. W tym przypadku warto sprawdzić reguły wyświetlania stron oparte o

W tym przypadku jeszcze raz sprawdź czy na pewno wyczyściłeś wszystkie ciastka i dalszej kolejności sprawdź poprawność następujących reguł:

Powyższe reguły są sprawdzane w warstwie serwerowej. Decyzja o tym czy wyświetlić widget jest podejmowana właśnie na poziomie skryptu. Jeżeli skrypt nie zwraca żadnego widgetu, wówczas jedna z tych reguł jest nieprawidłowa.


Czy konsola JS nie "sypie błędami"

Sprawdź konsolę programistyczną i upewnij się, że wszystkie skrypty na stronie wykonują się poprawnie.

Środowisko przeglądarki internetowej jest współdzielone. Dlatego inne skrypty, mogą mieć wpływ na to czy i jak działają pozostałe skrypty.

Występowanie błędów nie oznacza jeszcze, że widget nie będzie działać. Ale brak błędów utwierdza nas przekonaniu, że trzeba szukać dalej


Czy zdefiniowano jakiekolwiek reguły wyświetlania

Bardzo częstym błędem jest nie zdefiniowanie żadnej reguły wyświetlania. Domyślna polityką jest polityka spełnienia przynajmniej jednego warunku. Dlatego jeżeli nie ma żadnego warunku do spełnienia to widget nie jest serwowany.

Wówczas warto zdefiniować najprostszą domyślną regułę, która zawsze będzie spełniona, np.:


Widget nadal się nie wyświetla :(

Jeżeli powyższe wskazówki nie pomogły zapraszamy do kontaktu mailowego oraz na czacie. Wspólnie znajdziemy przyczynę :)

Czy udało Ci się znaleźć odpowiedź na swoje pytanie?