W tym artykule znajdziesz:
Kwestionariusz na miarę 2022 roku
Wasi respondenci robią to w różnych miejscach. W autobusie, metrze, w drodze do pracy, w korku, w poczekalni, między spotkaniami, na spotkaniach.
Tak. Okoliczności wypełniania ankiet zmieniły się diametralnie w ostatnich latach. Już siedmiu na dziesięciu respondentów odpowiada na Wasze pytania na smartfonach, z roku na rok wzrasta też udział użytkowników większych monitorów, a każdy z nich oczekuje doświadczenia najwyższej próby.
Musimy się Wam też do czegoś przyznać :) W Webankiecie wszyscy jesteśmy gimnastykami. Balansujemy między poprawą Waszej satysfakcji tj. tworzących ankiety, a poprawą doświadczeń respondentów. Nie potrafimy nieustannie trwać w szpagacie, dlatego długo koncentrowaliśmy się na doskonaleniu narzędzia. W tym czasie nie poprawialiśmy doświadczeń respondentów, zasługujących również na świetny experience, bo to oni zasilają swoimi odpowiedziami Wasze projekty.
To już przeszłość.
Główna myśl, z którą ostatnimi czasy kładliśmy się wieczorem spać i budziliśmy się następnego ranka, była następująca: Zaprojektujmy kwestionariusz ankiety, którego wypełnianie będzie przyjemnością, a nie obowiązkiem. Bo mniejsze znużenie respondentów to więcej jakościowych danych.
Wiedząc, co chcemy osiągnąć, zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do roboty. Przygotowaliśmy kilka wstępnych wersji i testowaliśmy nasze pomysły na różnych urządzeniach, dopasowując interakcje i doświadczenie. Pokazywaliśmy nowe szablony użytkownikom i pracowaliśmy na bazie ich feedbacku.
Sporo eksperymentowaliśmy i z dumą dziś możemy pokazać Wam odświeżony styl kwestionariusza i nowe szablony. Znacznie bardziej nowoczesne, znacznie ładniejsze i łatwiejsze w wypełnianiu. Co więcej, udowodniliśmy, że nowy wygląd ankiety może podnieść response rate o kilka - kilkanaście procent. Znacząco spadł też średni czas wypełniania.
Mimo upływu lat traktujemy Webankietę jako nasze wspólne dziecko. To coś więcej niż praca. Wiemy doskonale, że to wyświechtany frazes, ale nic na to nie poradzimy. Tym bardziej, że zmianie rozwojowej dziecka zawsze towarzyszy ogrom emocji rodziców. Za każdym projektem stoją ludzie i nie byłoby zmian, które dziś Wam przedstawiamy, gdyby nie nasz główny projektant Kuba i specjalista ds. interakcji i wyglądu platformy Adam. Jesteśmy podekscytowani i bardzo się cieszymy, że możemy oddać nowe ankiety w Wasze ręce. Prosimy też o przesyłanie nam Waszych opinii i komentarzy dot. nowego wyglądu.
Jak skorzystać z nowego stylu?
Zajrzyj do odświeżonej zakładki Wygląd
Gdy korzystasz z domyślnej skórki Webankiety:
Domyślna skórka została automatycznie zmieniona na nowy styl, nie musisz wykonywać żadnej akcji, a respondenci od razu zobaczą nowy widok.
Gdy korzystasz z własnej skórki lub skórki z galerii:
Dla każdej z Twoich skórek stworzyliśmy nowy styl korzystający z tych samych kolorów i logotypu. Po wejściu do zakładki Wygląd, przy skórce z której korzysta obecnie ankieta, zobaczysz informację:
Wystarczy, że klikniesz Przejdź do nowego stylu i pojawi się podgląd nowego stylu. Jeśli chcesz ją ustawić, kliknij Zapisz. Jeśli nowa kolorystyka nie odpowiada Twoim potrzebom, zawsze możesz dopasować ją za pomocą edytora. Możesz też oczywiście zostawić stary wygląd i korzystać z niego jak do tej pory.
Co jeszcze daje nowy styl?
Oprócz nowego wyglądu, nowy styl pozwala na większą personalizacją wyglądu ankiety poprzez możliwość decydowania o wyświetlaniu:
tytułu (w całej ankiecie lub na pierwszej stronie)
gwiazdek przy pytaniach obowiązkowych
tylko jednego pytania na raz na ekranie użytkownika (funkcja na razie w wersji BETA)
a także lepsze zarządzanie tłem ankiety przy wgraniu grafiki tła.
Co z "własnym stylem CSS"?
Jeśli masz własny styl CSS w dotychczasowej skórce, nie zostanie on przekopiowany automatycznie do nowego stylu. Z powodu nieznacznie zmienionej struktury kodu ankiety i usunięciu oddzielnego stylu mobile, być może konieczne będzie lekkie zmodyfikowanie przygotowanego stylu w czym powinien pomóc Ci Twój dział IT lub agencja. Zachęcamy jednak do sprawdzenia czy tak jest, bo jest duża szansa, że styl zadziała lub że zmiany dotychczas realizowane za pomocą CSS będzie można wprowadzić na poziomie konfiguracji. Często stosowaną personalizacją było ukrywanie tytułu lub gwiazdek w pytaniach obowiązkowych, a te funkcje są już bezpośrednio dostępne w nowych stylach.
Co jeśli styl mi się podoba, ale mam drobne uwagi?
Jeśli chcesz zasugerować zmianę lub poprawki do nowego wyglądu, gorąco zachęcamy do przesłania feedbacku za pomocą widgeta dostępnego w sekcji Wygląd. Każda sugestia zostanie dokładnie przeanalizowana.
Jak długo będzie można korzystać ze klasycznego stylu?
Z klasycznego stylu możesz korzystać do 30 września 2023 roku. 1 października wszystkie ankiety, korzystające z klasycznego stylu zostaną automatycznie zmienione na nowy styl.