Wszystkie kolekcje
API dokumentacja
oAuth API
Jak stworzyć i wysłać duży mailing z zaproszeniem do wypełnienia ankiety (krok po kroku)
Jak stworzyć i wysłać duży mailing z zaproszeniem do wypełnienia ankiety (krok po kroku)
Piotr Sadowski avatar
Napisane przez Piotr Sadowski
Zaktualizowano ponad tydzień temu

W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku wysłać mailing do wielu respondentów. Opisuję jakie operacje należy wykorzystać, w jakiej kolejności i w jaki sposób powiązać je ze sobą w logiczną całość.

Pozwolę sobie pominąć kwestie związane z autoryzacją i logowaniem się na konto. Zakładam, że wiesz jak to zrobić.

Ankieta

Zakładam też, że znasz ID ankiety, do której będziesz zapraszać. Jeżeli nie znasz ID swojej ankiety, to jest to liczba, która pojawia się w podstawowym linku do ankiety, np.:

123456 to ID Twojej ankiety.

Alternatywnie możesz skorzystać z operacji API do pobrania listy ankiet na Twoim koncie. W odpowiedzi uzyskasz ID swojej ankiety

Import respondentów i wysyłka mailingu

  1. Tworzymy batch (proces), do którego będziemy dodawać respondentów. Szczegóły znajdują się w dokumentacji operacji /api/v2/respondents/batch.

  2. Zapamiętujemy parametr batch_id, który otrzymamy po wywołaniu operacji tworzenia batch-a

  3. Wysyłamy batch_id do operacji /api/respondents/patch, razem z danymi o respondentach. Te operację wywołujemy tyle razy, aż załadujemy w kolejnych paczkach wszystkich respondentów do mailingu. Nie ma tutaj ograniczenia na liczbę respondentów.

  4. Po wgraniu wszystkich respondentów Tworzymy mailing z wykorzystaniem batch_id. Służy do tego operacja: /api/v2/mailings/batch.

  5. W wywołaniu tej operacji przekazujemy batch_id z pierwszej operacji i id_template szablonu wiadomości, który chcesz wysłać.

  6. Sprawdzamy, czy mailing zdefiniował się prawidłowo za pomocą metody /api/v2/mailings/:mailingId, gdzie za mailingId podstawiamy zwrócone ID mailingu. Mailing może być w jednym z następujących statusów: preparing (jeżeli załadowałeś bardzo dużo respondentów zlecenie mailingu może zająć dłuższą chwilę), waiting/pending (jeżeli mailing jest już przygotowany i czeka na wysyłkę) lub sent(jeżeli Twój mailing został już wysłany)

Jeżeli nie wiesz skąd pobrać template_id, opisujemy to w tym artykule.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?