Wszystkie kolekcje
Jak stworzyć projekt od A do Z
Pracownicy
Jak zagwarantować respondentom poufność badania - anonimowa ankieta
Jak zagwarantować respondentom poufność badania - anonimowa ankieta
Artur Zbiejcik avatar
Napisane przez Artur Zbiejcik
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Niektóre badania online wymagają zagwarantowania ich uczestnikom poufności. Dotyczy to m.in. badań kierowanych do pracowników (np. badania satysfakcji pracownika, zaangażowania, ankieta zadowolenia z benefitów, ocena wzajemnej 360) ankiet wysyłanych do mieszkańców, uczestników szkolenia lub konferencji czy badań opinii.

Dlaczego anonimowość jest tak ważna? Tylko dzięki niej respondent może podzielić się nieskrępowanymi, szczerymi opiniami. W niektórych przypadkach anonimowość ankiety to wymóg do tego, aby badanie w ogóle było przeprowadzone. Do takich zdarzeń może dojść np. jeśli w ankiecie zadawane są pytania o stan zdrowia (dla celów statystycznych), finanse czy nielegalne działania (np. używanie narkotyków wśród młodzieży).

Korzystając z Webankiety możesz zapewnić swoim respondentom 100% poufność. Wystarczy w odpowiedni sposób zmienić ustawienia ankiety – w poniższym artykule wyjaśnimy jak to zrobić.

Jak stworzyć anonimową ankietę online?

To bardzo proste. Po zalogowaniu się do platformy, wystarczy przejść do zakładki: Tworzenie (menu główne na górze strony), a następnie wybrać: Ustawienia ankiety. W sekcji Dostęp należy następnie zaznaczyć opcję: "Taki sam link dla każdego z respondentów".

W takim badaniu może wówczas wziąć udział tylko osoba, która w jakikolwiek sposób ( np. SMS-em, przez Messengera, komunikator Slack) otrzymała bezpośredni link do ankiety. Dzięki temu niemożliwa jest identyfikacja osoby wypełniającej. Osoba prowadząca badanie nadal może mieć wgląd w pojedyncze wypełnienia (z poziomu zakładki Wyniki -> Wypełnienia), jednak nie może ich powiązać z konkretną osobą.

Czy anonimowa ankieta może zostać wysłana na adres e-mail?

Tak, jest to możliwe – link do badania może zostać wysłany na adres e-mail respondentów. W przeciwieństwie do ankiet, które nie są anonimowe, w linku nie jest jednak “zaszywana” informacja kto ankietę wypełnia. Link do ankiety jest ten sam dla wszystkich – nie ma możliwości generowania tokenów, czyli pojedynczych kodów dostępu.

Tyle od strony technicznej. Teraz przejdźmy do równie ważnego gwaranta anonimowości badania – treści pytań zadawanych w ankiecie.

Aby zapewnić poufność badania w ankiecie nie powinieneś zadawać pytań identyfikujących daną osobę. Do takich pytań, oprócz oczywistego pytania o imię i nazwisko, mogą należeć m.in.:

  • miejsce zamieszkania (województwo, miasto, a nawet kraj),

  • miejsce zatrudnienia (także: dział, stanowisko, nazwisko przełożonego),

  • wiek,

  • płeć,

  • wykształcenie,

  • stan zdrowia,

  • zarobki,

  • informacje na temat rodziny.

W przypadku metryczki do ankiety, czyli pytań o dane i informacje personalne zachowaj szczególną ostrożność. W zależności od wielkości czy rodzaju próby badawczej pytanie np. o województwo może być uznane za zapewniające anonimowość lub identyfikujące (np. jeśli w badaniu bierze udział tylko kilka osób z różnych stron Polski).

Twórz anonimowe ankiety na gotowych wzorach

Nasi eksperci przygotowali gotowe przykłady ankiet online, w tym badań klientów, pracowników i rynku, na podstawie których stworzysz anonimowe i tradycyjne kwestionariusze nawet w kilka minut.

Jeśli wśród planowanych przez Ciebie badań są też takie, które wymagają identyfikacji osoby, która bierze w nim udział, zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się jak przeprowadzać ankietę z możliwością identyfikacji respondentów.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?