Niektóre badania online wymagają zagwarantowania ich uczestnikom poufności. Dotyczy to m.in. badań kierowanych do pracowników (np. badania satysfakcji pracownika, zaangażowania, ankieta zadowolenia z benefitów, ocena wzajemnej 360) ankiet wysyłanych do mieszkańców, uczestników szkolenia lub konferencji czy badań opinii.

Dlaczego anonimowość jest tak ważna? Tylko dzięki niej respondent może podzielić się nieskrępowanymi, szczerymi opiniami. W niektórych przypadkach anonimowość ankiety to wymóg do tego, aby badanie w ogóle było przeprowadzone. Do takich zdarzeń może dojść np. jeśli w ankiecie zadawane są pytania o stan zdrowia (dla celów statystycznych), finanse czy nielegalne działania (np. używanie narkotyków wśród młodzieży).

Korzystając z Webankiety możesz zapewnić swoim respondentom 100% poufność. Wystarczy w odpowiedni sposób zmienić ustawienia ankiety – w poniższym artykule wyjaśnimy jak to zrobić.

Jak stworzyć anonimową ankietę online?

To bardzo proste. Po zalogowaniu się do platformy, wystarczy przejść do zakładki: Ustawienia (menu główne po lewej stronie), a następnie wybrać: Ustawienia ankiety. W sekcji bezpieczeństwo należy następnie zaznaczyć opcję: Średnie – Ankieta dostępna tylko przez link bezpośredni

W takim badaniu może wówczas wziąć udział tylko osoba, która w jakikolwiek sposób ( np. SMS-em, przez Messengera, komunikator Slack) otrzymała bezpośredni link do ankiety. Dzięki temu niemożliwa jest identyfikacja osoby wypełniającej. Osoba prowadząca badanie nadal może mieć wgląd w pojedyncze wypełnienia (z poziomu zakładki Wyniki -> Pojedyncze arkusze), jednak nie może ich powiązać z konkretną osobą.

Czy anonimowa ankieta może zostać wysłana na adres e-mail?

Tak, jest to możliwe – link do badania może zostać wysłany na adres e-mail respondentów. W przeciwieństwie do ankiet, które nie są anonimowe, w linku nie jest jednak “zaszywana” informacja kto ankietę wypełnia. Link do ankiety jest ten sam dla wszystkich – nie ma możliwości generowania tokenów, czyli pojedynczych kodów dostępu.

Tyle od strony technicznej. Teraz przejdźmy do równie ważnego gwaranta anonimowości badania – treści pytań zadawanych w ankiecie.

Aby zapewnić poufność badania w ankiecie nie powinieneś zadawać pytań identyfikujących daną osobę. Do takich pytań, oprócz oczywistego pytania o imię i nazwisko, mogą należeć m.in.:

  • miejsce zamieszkania (województwo, miasto, a nawet kraj),

  • miejsce zatrudnienia (także: dział, stanowisko, nazwisko przełożonego),

  • wiek,

  • płeć,

  • wykształcenie,

  • stan zdrowia,

  • zarobki,

  • informacje na temat rodziny.

W przypadku metryczki do ankiety, czyli pytań o dane i informacje personalne zachowaj szczególną ostrożność. W zależności od wielkości czy rodzaju próby badawczej pytanie np. o województwo może być uznane za zapewniające anonimowość lub identyfikujące (np. jeśli w badaniu bierze udział tylko kilka osób z różnych stron Polski).

Twórz anonimowe ankiety na gotowych wzorach

Nasi eksperci przygotowali gotowe przykłady ankiet online, w tym badań klientów, pracowników i rynku, na podstawie których stworzysz anonimowe i tradycyjne kwestionariusze nawet w kilka minut.

Jeśli wśród planowanych przez Ciebie badań są też takie, które wymagają identyfikacji osoby, która bierze w nim udział, zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się jak przeprowadzać ankietę z możliwością identyfikacji respondentów.

P.S. Bardzo zależy na tym, żeby dowiedzieć, się czy przygotowywane przez nas artykuły faktycznie są pomocne dla naszych użytkowników. Dlatego prosimy o podzielenie się z nami opinią - wystarczy kliknąć w odpowiednią buźkę poniżej. Dziękujemy, że pomagasz nam zmieniać się na lepsze!

Czy udało Ci się znaleźć odpowiedź na swoje pytanie?