Wszystkie kolekcje
Wyniki i raporty
Pozostałe
Skala liczbowa w pytaniu macierzowym
Skala liczbowa w pytaniu macierzowym
Piotr Sadowski avatar
Napisane przez Piotr Sadowski
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Oceń nasze produkty w skali od 1 do 5. Chyba wszyscy z nas spotkali się z pytaniami tego typu - w ankietach satysfakcji z zakupów, oceny pracy działu obsługi klienta, zadowolenia z wizyty u lekarza itd. Czasami firma chce jednak zapytać o ocenę respondenta dotyczącą więcej niż jednego produktu / punktu styku itd. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się pytanie macierzowe. Oto przykład:

W jaki sposób liczona jest średnia w pytaniu macierzowym ze skalą liczbową?

Do analizy wyników uzyskanych na podstawie takiego pytania musimy obliczyć średnią.

W innym przypadku, kiedy skala odpowiedzi opiera się na liczbach, tak jak na powyższym przykładzie (skala od 5 do 1), średnia liczona jest z wartości tych odpowiedzi.

Przeanalizujmy dwa przypadki ze skalą liczbową:


Przypadek 1

Skala: 5,4,3,2,1 + odpowiedź "nie wiem", która w ustawieniach ankiety oznaczona jest jako odpowiedź neutralna (o tym, jak ją ustawić przeczytasz w tym artykule). Przykład:

W tym przypadku, odpowiedź “nie wiem” nie wpływa na sposób liczenia średniej. Dla skali: 5,4,3,2,1, 'nie wiem', średnia będzie liczona z tych wartości liczbowych.

Obliczamy ją w ten sposób:

5x liczba odpowiedzi + 4x liczba odp. + 3x liczba odp. + 2x liczba odp. + 1x liczba odp. / suma odpowiedzi (nie uwzględniamy “nie wiem”, bo jest ona oznaczona jako skala neutralna).


Przypadek 2

Jeśli jednak chociaż jedna odpowiedź nie składa się tylko z cyfr i nie oznaczymy jej jako skala neutralna, to średnia liczona jest z indeksów tych odpowiedzi. W tym przypadku do liczenia średniej, uwzględniamy odpowiedź “nie wiem”.

Całość obliczamy w ten sposób:
index1 x liczba odp. + index2 x liczba odp. + index3 x liczba odp. + index4 x liczba odp. + index5 x liczba odp. + index6("nie wiem")x liczba odp. / suma wszystkich odpowiedzi.


Wnioski:

W przypadku odpowiedzi w postaci wartości liczbowych wszelkie dodatkowe odpowiedzi typu “nie wiem” oznaczaj, jako skala neutralna. Tylko wówczas średnia może być liczona w prawidłowy sposób.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?