Wstęp do ankiety
Artur Zbiejcik avatar
Napisane przez Artur Zbiejcik
Zaktualizowano ponad tydzień temu

Osobom, które tworzą ankiety zwykle zależy na tym, żeby w badaniu wzięło udział jak najwięcej respondentów. Aby tak się stało należy ich do tego odpowiednio zachęcić. Kluczowe znaczenie mają tu m.in. długość formularza, estetyczny i uporządkowany wygląd ankiety, a przede wszystkim – wstęp do ankiety. To miejsce, w którym, tak jak w zaproszeniu do wypełnienia ankiety, przedstawisz powody dla których przeprowadzasz badanie i przekonasz respondentów, że warto wziąć w nim udział.

Zachęcenie do wypełnienia to tylko jedna z funkcji wstępu do ankiety czy formularza. Ta część badania online służy również do:

 • określenia celu ankiety,

 • przedstawienia osoby badacza lub instytucji, która prowadzi badanie,

 • w razie skomplikowanych kwestionariuszy – wyjaśnienia sposobu wypełniania ankiety (krótka instrukcja)

 • określenia jak dużo czasu respondent będzie musiał poświęcić na wypełnienie formularza,

 • zapewnienie o anonimowości,

 • określenie do czego będą wykorzystane i gdzie publikowane wyniki badania.

Jak napisać wstęp do ankiety?

Wiemy już, że wstęp to wizytówka ankiety, na której skupia się w pierwszej kolejności uwaga respondenta. Pytanie brzmi: jak go napisać? Poniżej prezentujemy przykłady treści wstępów do ankiet lub formularzy, które stworzyliśmy na potrzeby badań prowadzonych przez zespół Webankieta.

Zadbaj o styl

Nie możesz dopuścić do tego, żeby we wstępie ankiety pojawiły się błędy ortograficzne czy językowe! To w końcu wizytówka Twojego badania. Oto kilka wskazówek dotyczących stylu i wyglądu wstępu do ankiety:

 • przywitaj respondenta, np. Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy,

 • podziel wstęp na kilka akapitów, nawet w przypadku gdy tekst nie jest długi,

 • zastosuj interlinię i wyjustuj tekst – będzie wyglądał zdecydowanie bardziej estetycznie,

 • nie zapomnij o podziękowaniu za poświęcony czas lub uwagę,

 • nie wydłużaj na siłę – wstęp, więc powinien zawrzeć się w 2-3 krótkich akapitach,

 • na koniec sprawdź tekst pod względem błędów ortograficznych, wielkich liter czy literówek.

Wstęp do ankiety to nie tylko tekst!

To co i jak napiszesz jest we wstępie najważniejsze. Jednak mile widziane są również grafiki przyciągające wzrok respondenta. Pamiętaj jednak, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie możesz przesadzić z liczbą obrazków. Oczywiście – grafiki muszę być dobrane do tematu ankiety. Tworzysz ankietę dotyczącą sportu? Wstaw zdjęcia zawodników. Pytasz respondentów o zdrowe odżywianie? We wstępie może znaleźć się grafika z koszykiem pełnym jabłek.

Na pewno już rozumiesz o co chodzi. Jeżeli ankieta dotyczy Twojej firmy wstęp to doskonałe miejsce do wstawienia logo czy zdjęcia siedziby. Możesz zadbać też o to, aby kolorystyka całego kwestionariusza była utrzymana w takiej samej tonacji jak np. strona internetowa czy logo firmy.

W gruncie rzeczy taki wstęp jest bardzo podobny do zaproszenia wysyłanego na e-mail respondenta.

Jak może wyglądać wstęp do ankiety? Przykłady

To, jak będzie wyglądał wstęp do Twojej ankiety ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia. Oczywiście, mając na uwadze wskazówki, jakie daliśmy Ci wcześniej, może on wyglądać np. w ten sposób:

Czy wstęp do ankiety jest zawsze potrzebny?

Prosta odpowiedź brzmi: tak. Zawsze warto, choćby w kilku słowach przywitać respondenta czy wyjaśnić krótko cel ankiety. Jeżeli jednak Twój kwestionariusz jest bardzo krótki, jego cel jest oczywisty, a wypełnienie nie wymaga wyjaśnienia, możesz poprzestać na powitaniu i jednym krótkim zdaniu zachęcającym do wzięcia udziału w badaniu.

W przypadku niektórych ankiet wstęp wydaje się jednak niezbędny. Z pewnością zaliczyć można do nich:

 • ankiety do prac magisterskich — we wstępie należy wyjaśnić, że dane gromadzone są na potrzeby pracy,

 • długie kwestionariusze – we wstępie należy uprzedzić respondenta, że na badanie musi wygospodarować sobie więcej czasu (nie będzie wtedy zirytowany i nie przerwie w połowie wypełniania),

 • kwestionariusze o skomplikowanym układzie czy sposobie wypełnienia – to miejsce na instrukcję obsługi,

 • specyficzne rodzaje badań, np. Net Promoter System czy Ocena 360, w których wyjaśnienie celu, zasad i zaznaczenie, że to metodologia opracowana przez konkretne osoby ma kluczowe znaczenie.

Oprócz tego zawsze warto stosować dobre praktyki tworzenia ankiet online.

Jak stworzyć wstęp do ankiety w programie Webankieta?

 1. Na początek przejdź do zakładki „Tworzenie”

 2. Dalej kliknij w „Dodaj pytanie lub tekst" 3. Następnie z podanych szablonów pytań kliknij w „Blok tekstowy”.

 4. Po wykonaniu tej czynności wyświetli się pole do wpisania przez Ciebie tekstu, który możesz edytować za pomocą zaawansowanego edytora tekstu, wystarczy kliknąć w ikonę różdżki.

 5. Po kliknięciu w tą ikonę pojawi się zaawansowany edytor tekstu, dzięki czemu masz możliwość edycji wpisywanego tekstu, oraz dodania linków bezpośrednio ze strony www, obrazków ,filmów z YouTube, filmów z Vimeo a nawet formatowania kodu źródłowego HTML.

 6. Poniżej przykład


Co jeżeli mój kwestionariusz jest już prawie gotowy?

Nie straconego. Na pierwszej stronie przed pierwszym pytaniem wystarczy kliknąć ikonę plusa i dodać blok tekstowy.

Jeżeli chcesz dodać wstęp na osobnej stronie to w tym wypadku najpierw dodaj wstęp do ankiety na osobnej stronie swojego kwestionariusza, a następnie przenieś go na sam początek, wykonując poniższe kroki:

 1. Dodaj pustą stronę w kwestionariuszu.

 2. Dodaj tutaj tekst tak samo ja zrobiłeś to powyżej

 3. Włącz sortowanie stron.

 4. Złap i upuść na początku – pokazać efekt sortowania

 5. Zakończ sortowanie przez odkliknięcie guzika

 6. Gotowe

Aby stworzyć pierwszą ankietę zarejestruj się i przez 14 dni wypróbuj możliwości, jakie daje Webankieta całkowicie za darmo. Inspiracje do badań klienta lub ankiet dla pracowników możesz znaleźć na naszym blogu.

Czy to odpowiedziało na twoje pytanie?